info@dogalnereden.com
“Türkiye’nin Doğal Ürün Rehberi”

Kahve gündelik yaşamda büyük öneme sahiptir. Hoş bir sohbette, kız isteme törenlerinde, en mutlu günlerimizde, bayram ziyaretlerinde en güzel ikram kahvedir. Günümüzde kahve, 20 milyondan fazla kişiye hitap eden  geniş çaplı bir endüstridir. Kahvenin tarihi de lezzeti kadar geniş ve zengindir. Kahvenin geçmişi asırlar öncesine dayanır.

Pekii, nedir kahveyi insanlar için bu kadar önemli kılan? Kahve çekirdeğinin özenle seçilmiş olması, kahvenin lezzetini etkileyen ve dolayısıyla insanlardaki bıraktığı hissi belirginleştiren en önemli faktördür. 

Lezzetli Ve Taze Kahve Çekirdeği Nasıl Seçilir?

Kahve çekirdeği, kahve bitkisinin en önemli bölümüdür. Genellikle kiraza benzetilen kırmızı veya mor meyvenin içindeki çukurda yer alır. Kahvenin iki belirgin çeşidi vardır. Bunlardan biri Arabica bir diğeri de Robusta’dır. Damak zevkinize göre hangi kahve çeşidini tüketeceğinizi seçebilirsiniz. Kahve çeşidini seçtikten sonra kahvenin taze olup olmadığını belirlemeniz gerekir.

Kahve çekirdeği seçerken dikkat edilmesi gereken ilk önemli unsur kahvenin paketinin üzerinde içeriği ile ilgili bilgi olmasıdır. Uygun fiyatlı kahvelerin üzerinde genellikle kahvenin nereden geldiği, ne zaman üretildiği, kahve çeşitleri olan arabica/robusta oranı hakkında bilgi bulunmaz. Doğal ve kaliteli Kahvelerde ise bu bilgiler tüm detayları ile yer alır ve müşterinin bilgilenmesi amaçlanır. Kahvenin çeşidi, içeriği  kadar önemli olan bir diğer husus da  kahvenin kavrulma tarihidir.

Kahvenin lezzetini yakalamak için kavrulduktan 10 gün sonra tüketilmesini öneririz. Kavrulan kahveyi  1.5 – 2 ay içerisinde tüketmeniz gerekir. Daha uzun bir süre geçerse kahveniz bozulmaz fakat lezzetini yitirmeye başlar.  Lezzetli bir kahve içmek için bu hususlara dikkat etmelisiniz.

En az bunlar kadar dikkat edilmesi gereken  bir de etik etiketi vardır. Etik etiketi, kahvenizin üzerinde” %100 organik”, “Rainforest Alliance” benzeri etik bir etiket olması önemlidir. Bu etiketler hem kahvenin üretiminde ilave bir kimyasal kullanılmadığını hem de çevre dostu üretim sergilendiğinin göstergesidir.

Damak tadınıza uygun kahvenin sırrı çekirdeğin yetiştiği yerde saklıdır. Genel olarak kahvenin yetiştirildiği kıtalara göre tatları ayrılır. Orta/Güney Amerika kahveleri en bilindik kahve aromasına sahiptir. Bitter ve fındıksı tatlar ile ön plandadır. Afrika/Arabistan kahveleri daha hafif ve meyvemsi tatlara sahiptir. Asya kahveleri yoğun bitter ve topraksı tatlara sahiptir.

Eğer farklı bir tat arıyorsanız  aromalı kahveleri deneyebilirsiniz. Fındık,vanilya, çikolata en çok tercih edilen aromalardandır. Bu tatlar kahve çekirdeğinin kavrulma esnasında şurup ile birlikte eklenir. Bunlar Light Roast( az kavrulmuş) , Medium Roast (orta kavrulmuş), Dark Roast ( koyu kavrulmuş) ve Blend ( harman kahveler ) olmak üzere 4 çeşittir. Damak tadınıza hangisi hitap ediyorsa çekirdeğini ve aroma çeşidini bu seçeneklere göre belirleyebilirsiniz.

Kahvenin Doğal Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

Bir kahvenin kalitesini belirleyen en önemli faktör çekirdeğidir. Çekirdekler kavruldukça kahvenin aroması yoğunlaşır. Kahvenin çeşitleri de buna göre; az kavrulmuş, orta kavrulmuş, çok kavrulmuş şeklinde ayrılır. Marketten, aktardan ya da herhangi bir yerden aldığınız kahvenin doğal olup olmadığını anlamak için farklı yöntemler deneyebilirsiniz. İlk yöntem eğer bir kahve müptelasıysanız tadından anlamak olacaktır. Doğal kahvenin tadı yoğundur ve içerken kum içiyormuş hissi vermez.

Bir diğer yöntem ise bir bardak soğuk suya bir kaşık kahve eklenir. eğer kahvenin tozu suyun yüzeyinde kalıyor ve çok az renk veriyorsa gönül rahatlığıyla o kahveyi içebilirsiniz. Eğer kahve renk akıtıyorsa kahvenin içeresinde farklı maddeler ve boya olduğunu anlayabilirsiniz.

Hayatın her alanında doğal ürün tercih etmek hem lezzet açısından hem de sağlık açısından oldukça önemlidir. Gün boyu sık sık kahve içtiğimizi hesaba katarsak kahvenin doğal olup olmadığı büyük önem taşır. Doğal kahve cildi güzelleştirir, depresyona iyi gelir, şekersiz tüketilirse zayıflatır, kişinin mental olarak rahatlamasını sağlar. Siz de doğal kahve tüketmek istiyorsanız sitemizde yer alan ürünlere göz atabilirsiniz.

Son Eklenen Firmalar
Türkiye'nin
Doğal Ürün Haritası
Muğla 0 Kilis 0 Tekirdağ 0 Edirne 0 Yalova 0 Çanakkale 0 Amasya 0 Aydın 0 Antalya 0 Balıkesir 0 Kırklareli 0 Eskişehir 0 İzmir 0 Ardahan 0 Ankara 0 Burdur 0 Bilecik 0 Mersin 0 Denizli 0 Ordu 0 Manisa 0 Giresun 0 Artvin 0 Bartın 0 Isparta 0 Osmaniye 0 Uşak 0 Samsun 0 Sinop 0 Rize 0 Hakkari 0 Bolu 0 Hatay 0 Zonguldak 0 Çorum 0 Tunceli 0 Kayseri 0 Bursa 0 Kocaeli 0 Kastamonu 0 Trabzon 0 Kırşehir 0 Gaziantep 0 Karaman 0 Adana 0 İstanbul 0 Tokat 0 Nevşehir 0 Karabük 0 Afyonkarahisar 0 Kütahya 0 Kırıkkale 0 Düzce 0 Sivas 0 Malatya 0 Kahramanmaraş 0 Erzincan 0 Sakarya 0 Konya 0 Çankırı 0 Şırnak 0 Kars 0 Niğde 0 Van 0 Aksaray 0 Iğdır 0 Yozgat 0 Ağrı 0 Erzurum 0 Adıyaman 0 Bitlis 0 Elazığ 0 Bayburt 0 Siirt 0 Muş 0 Bingöl 0 Batman 0 Mardin 0 Diyarbakır 0 Şanlıurfa 0 Gümüşhane 0